X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
پنج‌شنبه 15 مهر‌ماه سال 1389

مکانی در آفتاب

کارگردان : جورج استیونس

جرج ایستمن (مونتگمری کلیفت) جوان باهوش و زیباییست که برای کار نزد عموی ثروتمندش می آید و در یک نگاه عاشق آنجلا (الیزابت تیلور) که از خانواده ثروتمندی است می شود ..

این دو خط خلاصه داستان ممکن است ما را به دیدن یک فیلم جذاب وشیرین و هپی اند هالیوودی در دهه 50 میلادی با حضور ستاره های دوست داشتنی آن سالها امیدوار کند. اما فیلمی که می بینیم یک تراژدی است که در پایان ذهن مخاطب را درگیر افسوس ها و  اما ها و اگر ها  می کند.(منبع اقتباس فیلم رمانی است به نام "یک تراژدی آمریکایی" )

در پایان فیلم،مخاطب درباره قهرمان فیلم یعنی حرج ایستمن دچار یک حس دوگانه می شود هم او را دوست دارد و هم اینکه او را به خاطر رفتارش با آلیس  که از او باردار بوده شماتت می کند.از طرفی او را در غرق شدن آلیس و خراب شدن رویاهای آن زن جوان(یا هر دو زن جوان) مقصر و گناهکار می داند و از طرف دیگر همچون خود جرج باور ندارد که او قاتل باشد.. اینها همه نشان دهنده توفیق فیلم در به چالش کشیدن ذهن مخاطب با هسته اصلی مضمون فیلم یعنی "گناه" است.

تنها دلخوشی پایان این تراژدی این است که جرج به جایی می رود که از دنیای ما زیباتر است : مکانی در آفتاب ..

- فیلم در اصل محصول 1949 است اما در سال 1951 به نمایش در می آید.علت آن هم این بوده که کمپانی سازنده فیلم یعنی پارامونت در سال 1950 فیلم سانست بولوار را هم برای نمایش داشته و ازآنجا که هر دو فیلمهای خوبی از کار در آمده بودند کمپانی نمی خواست این دو فیلم در مراسم اسکار رقیب هم باشند.پس مکانی در آفتاب یک سال دیرتر به اکران در آورد و توانست نامزد 10 جایزه اسکار شود .

ارزشگذاری فیلم :

لینک فیلم در IMDB