X
تبلیغات
زولا
سه‌شنبه 25 مرداد‌ماه سال 1390

والس با بشیر (2008)

نویسنده و کارگردان : آری فولمن

90 دقیقه ؛ محصول اسرائیل،فرانسه،آلمان،آمریکا..

یک کارگردان اسرائیلی در پی مصاحبه با کسانی است که در کشتار 1982 لبنان شرکت داشته اند،او قصد دارد با این کار خاطرات فراموش شده خود را از آن اتفاقات دوباره احیا کند..

مرجانه ساتراپی(پرسپولیس) جایی گفته انیمیشن یک ژانر نیست بلکه یک مدیوم است؛شاید این صحبت را به خاطر حضور شخصیت کودک در فیلم پرسپولیس زیاد جدی نگیریم اما در این انیمیشن تلخ سیاسی دیگر برای کودکان هیچ جایی نیست.

از نقاط ضعف فیلم میتوان به طولانی شدن مصاحبه ها و بعضاً تکراری شدن مضمون آنها اشاره کرد؛اما در عوض فیلم پر است از سکانسهای به یاد ماندنی مانند دختر عریان و غول پیکری که در رویا سرباز اسرائیلی را به دریا می برد یا سکانس والس تیرانداز.

آغاز و پایان فیلم هم از نقاط قوت آن است،تیتراژ فیلم که موازی با صحنه هجوم سگها در خیابان است بسیار دیدنی از کار درآمده و در پایان هم که ناگهان از انیمیشن وارد دنیای ساکت و عریان رئال شده و آن کشتار فجیع را می بینیم دچار حس و حالی می شویم که خارج شدن از آن سخت است..


تصورش را بکنید جدا از اینکه فیلم نامزد نخل طلای کن و همچنین نامزد بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شده در خود اسرائیل هم اکثر جوایز مهم سینمایی آنجا را گرفته،آن هم با این لحن که حرفش از انتقاد هم گذشته..

- والس با بشیر اولین انیمیشنی است که نامزد اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شده.

ارزشگذاری فیلم:

لینک فیلم در IMDB


ترجمه نقد ای.او.اسکات بر این فیلم