X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1390

مرد روی ماه (1999)

کارگردان : میلوش فورمن

روایتی از زندگی اندی کافمن،کمدینی عجیب که برای خود سبک و شیوه ای نامتعارف داشت.

کمدینی که می خواهد بهترین باشد اما بیزار از کلیشه و روشهای امتحان پس داده است.جیم کری با نبوغ و دیوانگی که در چشمانش دارد بهترین انتخاب برای این شخصیت می توانست باشد و تمام فیلم حول همین شخصیت نامتعارف است.اندی کافمن نامتعارف بودن را به حدی رسانده بود که در یکی از اجراهایش تمام رمان مشهور "گتسبی بزرگ" را برای حاضرین خواند.البته تا پایان کتاب همه یا رفته بودند یا خوابشان برده بود.

میلوش فورمن انگار علاقه ای خاص برای پرداختن به شخصیتهایی دارد که انگار دیوانه اند یا اینجایی نیستند و یا بهتر است بگوییم در دنیای شخصی خودشان زندگی می کنند و ترس از قضاوت دیگران ندارند.شخصیتهای واقعی موتزارت در فیلم آمادئوس و اندی کافمن در همین فیلم و یا مک مورفی در پرواز بر فراز آشانه فاخته گویای این نکته اند.مک مورفی حتی به گونه ای است که نه شباهتی به عاقلان دارد و نه شباهتی به دیوانگان.موتزارت نابغه ایست که رفتارهایش شبیه کودکان است و اندی کافمن هم به عنوان یک شومن برای تجربه های جدید به داخل رینگ کشتی کج می رود.

سکانس آغازین فیلم یکی از بهترین افتتاحیه های فیلمهای سینماییست که تابه حال دیده ام؛خلاقیت،نو آوری و طنز ظریفی که در این افتتاحیه عجیب و غریب به کار رفته به تنهایی ارزش یک فیلم مستقل را دارد.

- سلام،من اندی هستم.می خوام از شما تشکر کنم که به تماشای فیلمم اومدین.امیدوارم که ازش خوشتون بیاد.اما.. این خیلی احمقانست،وحشتناکه،من حتی خودم هم از این فیلم خوشم نمیاد.تمام اتفاقات مهم زندگی من تغییر کردن و قاطی شدن،برای،ام..م، به خاطر اهداف دراماتیک..


- جیم کری از طرفداران پر و پا قرص اندی کافمن است و جالب اینکه هر دو متولد 17 ژانویه هستند.

ارزشگذاری فیلم:

لینک فیلم در IMDB