X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
پنج‌شنبه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1390

قبل از غروب (2004)

نویسنده(مشترک) و کارگردان : ریچارد لینکلتر

نه سال پس از آخرین دیدار جسی و سلین آنها یکدیگر را در پاریس ملاقات می کنند؛جسی برای معرفی کتابش به پاریس رفته،کتابی که با توجه به حادثه آشنایی او و سلین نوشته شده است..

فیلم دنباله ای بر فیلم قبل از طلوع(1995)است،با همان نویسنده و کارگردان و همان بازیگران.قبل از طلوع داستان آشنایی جسی و سلین است و حالا پس از 9 سال آنها بار دیگر هم را ملاقات می کنند.نکته جالب اینجاست که من نه تنها فیلم اول را ندیده ام بلکه هنگام تماشای فیلم دوم از وجود چنان فیلمی هم بی خبر بودم! خوب چنین مساله ای مسلما بی تاثیر نیست و در نحوه گرفتن داستان و شخصیتها و ارجاعات احتمالی مشکل به وجود می آید.

به هر حال اشکالی که به فیلم می توان گرفت دیالوگهای بسیار آن است که با وجود هوشمندانه بودن موضوعات به ظاهر بی ربط(در اوایل فیلم)،گاهی خسته کننده می شوند.مدت زمان زیادی از فیلم شخصیتها در حال حرکت صحبت می کنند و دوربین هم رو به آنها و به سمت عقب حرکت می کند تا آنها را همچنان در قاب داشته باشیم و بدین شکل گاه پلانهای طولانی پدید می آیند که دارای میزانسنهای در خور توجهی هستند.

از نکات زیبای فیلم سکانس عنوان بندی فیلم است که دوربین از کوچه پس کوچه های مسیر آینده پیاده روی دو عاشق گذر می کند،تفسیری که از این رفتن و برگشتن بتوان کرد جالب است..


- جسی در فیلم همسری دارد که پس از باردار شدن آنها با یکدیگر ازدواج کرده اند و مطابق آنچه در فیلم رخ می دهد در ادامه از هم جدا می شوند.زندگی واقعی اتان هاوک(بازیگر نقش جسی)هم چنین ماجرایی داشته؛او و اما تورمن هنگامی که تورمن باردار بوده ازدواج می کنند و البته بعدها از هم جدا می شوند.

- با دیدن این فیلم یاد خاطره ای افتادم،سالها پیش که هنوز زیرنویس برای فیلمها اینقدر زیاد نبود با چند نفر از دوستان فیلم صورت زخمی را می دیدیم؛فیلم 3 سی دی داشت و هنگامی که سی دی دوم فیلم تمام شد فهمیدیم ما سی دی سوم و پایانی را به اشتباه به جای سی دی دوم دیده ایم..

ارزشگذاری فیلم:

لینک فیلم در IMDB